سوختگیها موجب قرمزی، ورم، تاول، اسکار و درموارد جدی تر ،شوک و حتی مرگ می شوند. برخی از سوختگیها جراحتهای سطحی هستند که شما می توانید آنها را در منزل درمان کنید. دیگر سوختگیها، آسیب جدی تری به پوست، ماهیچه ها و استخوانها می رسانند که نیاز به مراقبتهای پزشکی دارند.نوع سوختگی که شما داریدبه آنچه که باعث سوختگی شده و اینکه پوست شما چقدر آسیب دیده بستگی دارد. برخی سوختگیها ممکن است باعث عفونت شود زیرا با سوختگی سدهای دفاعی پوست از بین میروند. با استفاده از کرم های آنتی بیوتیک میتوان از عفونت محل سوختگی جلوگیری کرد. برای سوختگیهای بیشتر، جای زخم باید تمیز شود و تحت مراقبت قرار گیرد.

دلایل سوختگی:

-شعله ی آتش

-سوختگی بر اثر اصطکاک

-سوختگی سرد

-سوختگی حرارتی

-سوختگی تابشی

-سوختگی شیمیایی

-سوختگی الکتریکی

 

درجات سوختگی:

پزشکان ، سوختگیها را به گروههای مختلفی بر اساس میزان آسیب به پوست و عمق سوختگی تقسیم بندی کرده اند.

سوختگی درجه یک :  این سوختگیها فقط روی لایه ی خارجی پوست اثر می گذارند. در این حالت پوست قرمز می شود ولی تاول نمیزند.

سوختگی درجه دو: در این حالت لایه ی زیرین پوست هم آسیب میبیند. پوست قرمز شفاف،ورم کرده و مرطوب دیده می شود. پوست تاول می زند و محل سوختگی با لمس کردن درد دارد. اگر عمق سوختگی زیاد باشد ممکن است جای آن روی سطح پوست بماند.

سوختگی درجه سه:  این نوع سوختگی لایه های زیرین پوست را از بین میبردو به جای قرمز شدن،سیاه،قهوه ای،سفید یا زرد می شود.در این نوع سوختگی دردی احساس نمی شود زیرا پایانه های عصبی آسیب می بینند. فرد آسیب دیده سریعا باید به مراکز درمانی مراجعه کنند.

سوختگی درجه چهار:  این سوختگی عمیق ترین نوع سوختگی می باشد و همه ی لایه های پوست و همچنین ماهیچه ها، تاندونها و استخوانها را هم آسیب می زند.

 

درمان سوختگیهای سطحی:

محل سوخته را زیر آب سرد بگیرید.(آب یخ نباشد). اگر آب سرد نبود از کمپرس سرد استفاده کنید.

محل را با گاز استریل یا پارچه تمیز بپوشانید.

روغن، کره، لوسیون و یا کرم (مخصوصا عطردار) روی محل نمالید.

از اسپری های مخصوص سوختگی روی محل استفاده کنید.

از مسکنها برای کاهش درد استفاده کنید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *