روش های درمان کم خونی مناسب شما – بخش دوم: کمبود ویتامین و ارثی

درمان کم خونی کمبود ویتامین ارثی

درمان کم خونی یک درمان واحد نیست که برای همه کاربرد داشته باشد. انواع مختلف کم خونی شامل کمبود ویتامین و کم خونی ارثی وجود دارد و پزشک شما می بایست بر اساس نوع کم خونی برنامه درمان ارائه نماید.

اگر تشخیص داده شده که شما دارای کم خونی هستید ، درمان آن وابسته به نوع کم خونی و شدت آن است. کمبود آهن یا ویتامین ها ، ارث یا بیماری های مزمن که موجب کم خونی می شوند ، از مهمترین دلایل کم خونی می باشند.

به زبان ساده کم خونی به این معناست که میزان گلبول قرمز یا هموگلوبین نسبت به یک فرد سالم در خون شما کمتر است.

هموگلوبین یک نوع پروتئین در گلبول های قرمز خون است که وظیفه حمل اکسیژن را در خون به عهده دارد.

درمان کم خونی کمبود ویتامین

سطح پایین ویتامین ب-۱۲ و فولات مهمترین علل کم خونی کمبود ویتامین است. افراد زیر بیشتر در معرض خطر این بیماری قرار دارند:

افراد مسن: بدن افراد مسن ممکن است نتواند مواد مغذی را از محصولات غذایی به طور موثری جذب کند. از طرفی رژیم غذایی که مقدار ویتامین آن کم باشد می تواند تاثیر زیادی داشته باشد.

افراد معتاد: معتادان معمولا رژیم غذایی متعادلی ندارند.

برخی افرادی که جراحی داشته اند: افرادی که بخشی از روده کوچکشان را برداشته اند ممکن است نتوانند به خوبی مواد مغذی را جذب کنند.

درمان کم خونی کمبود ویتامین شامل بهبود رژیم غذایی ، استفاده از مکمل اسید فولیک برای جبران کمبود فولات و تزریق ویتامین ب-۱۲ برای کمبود این ویتامین.

 

کم خونی در اثر بیماری های ارثی

والدینی که دارای ژن هایی که موجب کم خونی هستند ، می توانند آن ها را به فرزندان خود منتقل کنند. انواع مختلفی کم خونی ارثی وجود دارد ولی به طور کلی در دو دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

کم خونی همولیتیک: این نوع کم خونی حالتی است که گلبول های قرمز به سرعت تخریب می شوند. تالاسمی و “سیکل سل” در این دسته قرار می گیرند. درمان این نوع کم خونی بستگی زیادی به شدت بیماری ، علائم و بررسی پیشرفت بیماری دارد. درمان این بیماری ها شامل استروئید و تزریق خون می باشد.

سندروم ارثی نارسایی مغز استخوان (IBMFS) : این سندروم ها جزو اختلالات نادری هستند که باعث می شود مغز استخوان نتواند به میزان لازم گلبول های خونی به ویژه گلبول های قرمز بسازد.

در شرایط خاصی می تواند شامل کم خونی آپلاستیک (Aplastic Anemia)  و کم خونی فالکنی (Falconi Anemia) شود. برخی از بیماران که سندروم IBMFS دارند ممکن است در نهایت منجر به سرطان خون (leukemia) یا دیگر سرطان ها شود.

منبع: everydayhealth

آهنکم خونیمقالات

سرطانفالکنیگلبول های قرمزنارسایی مغز استخوانویتامین ب-12

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *